Методичні рекомендації для підготовки учнів до олімпіади з астрономії
Методичні рекомендації
щодо організації та проведення ІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з астрономії у 2021/2022 навчальному році
С.Г. Федченко, методист Центру
методичної та аналітичної роботи
На виконання наказу Міністерства освіти і науки України від 17.08.2021 № 914 «Про проведення Всеукраїнських учнівських олімпіад і турнірів з навчальних предметів у 2021/2022 навчальному році», відповідно до Положення про Всеукраїнські учнівські олімпіади, турніри, конкурси з навчальних предметів, конкурси-захисти науково-дослідницьких робіт, олімпіади зі спеціальних дисциплін та конкурси фахової майстерності, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 22.09.2011 № 1099, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2011 за № 1318/20056, у районах Харківської області та міста Харкова буде проведено ІІ (районний) етап Всеукраїнських учнівських олімпіад.
Отже, змагання відбуватимуться на рівні районів, а не територіальних громад. Для їх проведення створюються районні оргкомітет і журі. Відповідно в ІІІ (обласному) етапі олімпіад братимуть участь команди районів області та міста Харкова, а також команди закладів міського підпорядкування м. Харкова, закладів обласного та державного підпорядкування, КЗ «Обдарованість».
Всеукраїнська учнівська олімпіада з астрономії проводяться з метою пошуку та підтримки інтелектуально обдарованих учнів, створення умов для їхнього розвитку та самовдосконалення, пропаганди наукових знань, стимулювання інтересу учнівської молоді до астрономії та астрофізики, збагачення та розширення астрономічної освіти у закладах загальної середньої освіти.
Відповідно до листа Міністерства освіти і науки України № 1/19275-21 від 08.11.2021 «Про особливості проведення ІІ та ІІІ етапів Всеукраїнських учнівських олімпіад» та листа Міністерства охорони здоров’я України № 26-04/32348/2-21 від 04.11.2021 ІІ етап Всеукраїнської учнівської олімпіади у 2021/2022 н.р. має бути проведений із дотриманням вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (згідно з поділом на зелену, жовту, помаранчеву, червону зони) та протиепідемічних заходів у закладах освіти на період дії карантину у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), затверджених постановою головного державного санітарного лікаря України від 06.09.2021 № 10.
У зв’язку із вищевикладеним пропонуємо районам області та м. Харкова самостійно обрати формат проведення ІІ етапу олімпіади: очний або дистанційний.
Формат дистанційного проведення визначає відповідний районний організаційний комітет олімпіади згідно з можливостями закладів загальної середньої освіти, у яких буде проводитись олімпіада. Олімпіада з астрономії може відбуватися дистанційно у форматі відео-конференції за допомогою сервісів «Google Meet», «ZOOM», «Skype» тощо, які надають можливість членам журі спілкуватися з усіма учасниками для надання інструкцій.
У разі проведення олімпіади в дистанційному режимі, пропонуємо дотримуватись орієнтовного алгоритму організації та проведення ІІ етапу олімпіади:
1. Заклади освіти повідомляють оргкомітету електронну адресу, на яку учасникам будуть направлені олімпіадні завдання та посилання для входу до платформи з відеоспостереженням, у терміни визначені організаторами.
2. Олімпіадні завдання направляються учасникам на надані електронні адреси за 10 хвилин до початку ІІ етапу у день проведення олімпіади.
3. За 5 хвилин до початку ІІ етапу відбувається підключення, усі учасники вже знаходяться на своїх робочих місцях.
4. Отримавши від учителя-помічника роздруковані завдання, учні розпочинають їх виконання:
5. Після завершення виконання завдань учасник сканує або фотографує (з допомогою вчителя-помічника) обкладинку з підписом роботи, усі сторінки роботи та відправляє (обов’язково одним архівом, щоб не було сплутування з роботами інших учасників) організаторам. Спосіб передачі роботи обирає оргкомітет ІІ етапу.
6. Відправлення виконаної роботи треба здійснити не пізніше ніж за 15 хвилин після її завершення. Роботи, направлені пізніше, не прийматимуться.
7. Після отримання робіт відповідальні члени оргкомітету разом із головою журі олімпіади шифрують роботи й надсилають їх членам журі для перевірки.
Завдання олімпіади розсилаються відповідальним методистом КВНЗ «Харківська академія неперервної освіти» електронною поштою у день проведення олімпіади з 8.00 до 9.00 на електронні адреси відповідальних осіб у відділах освіти.
Звіт про проведення ІІ етапу та заявку на участь команд у ІІІ етапі Всеукраїнської учнівської олімпіади з астрономії за формою згідно з Положенням про Всеукраїнські учнівські олімпіади, турніри, конкурси з навчальних предметів, конкурси-захисти науково-дослідницьких робіт, затвердженим наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 22.09.2011 № 1099, надіслати протягом 10 днів після проведення ІІ етапу олімпіади до КВНЗ «Харківська академія неперервної освіти» на електронну адресу: svegefed@ukr.net (Федченко С.Г.).
Окрім того, у цей же термін слід заповнити форму електронної реєстрації учасників ІІІ (обласного) етапу за покликанням: https://docs.google.com/forms/d/1UrpP48U_sCvuJ9fnXW5OdtjnJ_c8YfK9T-XIyJvfQ_w/edit.
У ІІ етапі Всеукраїнської учнівської олімпіади з астрономії беруть участь учні 10-11 класів. Відповідно до Положення про Всеукраїнські учнівські олімпіади, турніри, конкурси з навчальних предметів, конкурси-захисти науково-дослідницьких робіт, олімпіади зі спеціальних дисциплін та конкурси фахової майстерності, затвердженим наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 22.09.2011 № 1099, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2011 за № 1318/200564, участь в олімпіаді з астрономії можуть брати й учні молодших (порівняно з класом фактичного навчання) класів.
Залучення до участі в олімпіаді учнів 8-9 класів має важливе значення, оскільки сприяє розвитку пізнавального інтересу до вивчення астрономії учнів середнього шкільного віку, розкриття їхніх здібностей, набуття досвіду участі в інтелектуальних змаганнях.
Кількісний склад учасників визначає оргкомітет ІІ етапу олімпіади.
На виконання завдань відводиться не більше 3-х астрономічних годин. Оргкомітетами здійснюються всі необхідні заходи щодо забезпечення секретності змісту завдань до початку їх виконання.
Комплект завдань для учнів 10-х класів охоплює астрономічний матеріал із курсу природознавства (Програма для загальноосвітніх навчальних закладів. Природознавство. 5 клас (затверджена наказом Міністерства освіти і науки України від 07.06.2017 № 804) та матеріал із курсу фізики 7-10 класів відповідно до таких програм: Програми для загальноосвітніх навчальних закладів «Фізика. 7-9 класи», затверджені наказом Міністерства освіти і науки України від 07.06.2017 № 804; Програми «Фізика і Астрономія 10-11» (рівень стандарту) авторського колективу Національної академії педагогічних наук під керівництвом Ляшенка О. І. або Програми «Фізика 10-11» (рівень стандарту) авторського колективу Національної академії наук України під керівництвом Локтєва В. М., які затверджені наказом Міністерства освіти і науки України від 24.11.2017 р № 1539.
Комплект завдань для учнів 11-х класів, крім зазначеного для учнів 10-х класів, охоплює частину матеріалу (тематика зазначена в таблиці нижче) курсу астрономії навчальних програм рівня стандарту «Фізика і Астрономія 10-11» (астрономічний складник) авторського колективу Національної академії педагогічних наук під керівництвом Ляшенка О. І.; «Астрономія. 10-11 клас» авторського колективу під керівництвом Яцківа Я. Я., які затверджені наказом Міністерства освіти і науки України від 24.11.2017 р № 1539.
Тематика розділів і тем, які учні 11 класу-учасники ІІ етапу олімпіади з астрономії, мають опанувати до терміну проведення цього етапу олімпіади
Програми Розділи, теми навчальних програм
«Астрономія. 10-11 клас» авторського колективу під керівництвом Яцківа Я. Я.
Вступ. Предмет астрономії. Її розвиток і значення в житті суспільства. Короткий огляд об’єктів дослідження в астрономії.
Тема 1. Небесна сфера. Рух світил на небесній сфері.
Тема 2. Методи та засоби астрономічних досліджень
Тема 3. Наша планетна система.
«Фізика і астрономія 10-11 класи» (астрономічний складник) авторського колективу під керівництвом Ляшенка О. І.). Розділ 1. Основи практичної астрономії.
Розділ 2. Фізика Сонячної системи.
До пакету завдань можуть бути включені:
‒ розрахункові та тестові завдання на застосування теоретичних знань;
‒ якісні завдання на розпізнавання астрономічних об’єктів та пояснення астрономічних явищ;
‒ практичні завдання на застосування навичок спостережень неозброєним оком та за допомогою простих телескопічних засобів;
‒ завдання, що передбачають роботу з картою зоряного неба;
‒ завдання на ознайомленість учнів з результатами нових астрономічних досліджень.
Завдання можуть містити матеріал, розрахований на загальну ерудицію, допитливість школярів.
У комплекті завдань для кожної паралелі поряд з умовою завдання буде вказана максимальна кількість балів, яку учень може одержати за її розв’язання.
Для організації індивідуальної роботи з підготовки школярів до участі в ІІ та ІІІ етапах Всеукраїнської учнівської олімпіади з астрономії пропонуємо використати літературу:
1. Александров Ю. В. Астрономія. 11 клас: Книга для вчителя / Ю. В. Александров, А. М. Грецький, М. П. Пришляк. – X.: Веста: Видавництво «Ранок», 2005. – 256с.
2. Воронцов-Вельяминов Б.А. Сборник задач и практических упражнений по астрономи / Б.А. Воронцов-Вельяминов. – М., 1977. – 272 с., ил.
3. Воронцов-Вельяминов Б.А. Сборник задач по астрономии/ Б.А. Воронцов-Вельяминов. – М.: Просвещение, 1980. – 56 с., ил.
4. Дагаев М.М. Сборник задач по астрономии / М.М. Дагаев. – М.: Просвещение, 1980. – 128 с., ил.
5. Камин А.Л., Камин А.А. Космическая одиссея (занимательные олимпиады по астрономии, физике Земли, физике Космоса, физике полета) / А.Л. Камин, А.А. Камин. – М.: ИЛЕКСА, 2015. – 240 с.: ил.
6. Кузьменков С.Г. Зорі: астрофізичні задачі з розв’язанням: навчальний посібник / С.Г. Кузьменков. – Київ: Освіта України, 2010. – 206 с.
7. Кузьменков С. Г. Сонячна система: збірник задач: навчальний посібник / С. Г. Кузьменков, І. В. Сокол. – Київ: Вища школа, 2007. – 168 с.
8. Сурдин В.Г. Астрономические задачи с решениями / В.Г. Сурдин. – М., 2002. – 240 с.
9. Сурдин В.Г. Астрономические олимпиады. Задачи с решениями В.Г. Сурдин. – М., 1995. – 320 с.
10. Фейгін О.О. Цікаво про планети. Матеріали для курсів природознавства та астрономії. [Текст] / О.О. Фейгін. – Х.: ВГ «Основа», 2018. – 110 [2] с.: іл.
Інтернет-ресурси:
http://www.astroosvita.kiev.ua/proekty/astroolimpiada/olimpiada_astroedu.php;
http://www.astrosvit.in.ua/astronomichna-osvita;
Для поглиблення учнівських знань з астрономії бажано активно використовувати можливості Харківського планетарію імені льотчика-космонавта Ю.О. Гагаріна (сайт: http://planetarium-kharkov.org/).
Подписаться на:
Комментарии к сообщению (Atom)
Комментариев нет:
Отправить комментарий