https://2025.globalteacherprize.org.ua/
Енергоефективність в освітньому процесі
Міністерство освіти і науки України запрошує вчителів 4–11 класів на вебінари щодо інтеграції теми енергоефективності в навчальний процес.
Річниця Чорнобильської катастрофи
Шановні колеги! Пропонуються презентації для розмови про річницю Чорнобильської катастрофи
https://drive.google.com/drive/folders/1fOSC9Uz-VzTo2u93o2QzlK2dCMSoXH0j?usp=drive_link
Захід 23 квітня 2025 року
💡 Вебінар: Сучасні підходи до викладання теми «Сила Архімеда та умови плавання тіл
🗓 Дата: 23 квітня
🕓 Час: 16:00
🔍 Хочете оживити уроки фізики та зробити їх більш інтерактивними? Счучасні підходіи до організації уроків фізики в НУШ
👩🏫 Спікери:
🔹 Надія Кнорр, заступник директора Херсонського наукового ліцею Херсонської обласної ради, заслужений учитель України, кандидат педагогічних наук
🔹 Тетяна Ніколайчук, учителька фізики та математики Славутської гімназії "Успіх" Хмельницької
📍 Організатор: Видавництво «Ранок»
🔗 Реєстрація:
https://forms.gle/LuQeTgVnCP5cBN3F8
🔗 Долучайтеся онлайн:
https://us06web.zoom.us/j/83826535718?pwd=9gRruHoFstaEoS0d1EbQXzpUrWEGfJ.1
https://youtube.com/live/stFCPlJkico?feature=share
Результати Всеукраїнського очного КМДШ STEAM-турнірі
Вітаємо учителя фізики Хоменко Тетяну та талановитих учнів ХЛ № 154 з вдалим виступом на Всеукраїнському очному КМДШ STEAM-турнірі! Команда посіла ІІ місце!
Бажаємо школі нових яскравих перемог!
Телеміст МАНУ - ЦЕРН 14 квітня
Запрошуємо до онлайн реєстрації для участі в телемості Національний Центр « Мала академія наук України» - Женева – Мала академія наук Київщини, який проходитиме 14 квітня 2025, початок о 16:00 за Києвом. Гугл-форма для онлайн реєстрації відкрита за посиланням:
https://forms.gle/3fW2jXcdbr4Zbdwg7
Телеміст у формі вебінару з`єднає Київ (Національний Центр «Мала академія наук України») та Женеву (Європейська організація ядерних досліджень – ЦЕРН) з Комунальним закладом Київської обласної ради «Мала академія наук учнівської молоді».
Тема Телемосту - “ Сучасні дослідження в ЦЕРН: від найнижчих до найвищих енергій”.
Спікер: Володимир Родін - Ph.D., випускник Київського національного університету ім. Т. Шевченко; старший науковий співробітник, учасник експериментів ЦЕРН; волонтер, спікер онлайн Шкіл ЦЕРН для учнів та педагогів України. Модератор: Олександр Юров - Ph.D., голова Всеукраїнського клубу почесних послів науки ЦЕРН в Україні, провідний фахівець Національного центру «Мала академія наук України». Не впустіть можливість отримати оригінальну інформацію про фундаментальні дослідження і досягнення ЦЕРН: прискорювальний комплекс ЦЕРН є ключовим інструментом для перевірки Стандартної моделі в широкому діапазоні енергій. В рамках телемосту розглядатимуться два протилежні підходи: дослідження фундаментальних властивостей антиматерії за допомогою пасток для холодної антиматерії та вивчення фізики високих енергій на сучасних і майбутніх колайдерах.
Семінар фізичного факультету ХНУ ім. В.Н.Каразіна 21 березня 2025 року
Дякуємо фізичному факультету за змістовну серію семінарів. 21 березня на семінарі виступала учитель фізики ХЛ № 6 Погоріла І.О. та учениця 10 класу ХЛ № 6 Ковтун Адріана. Всі присутні отримали велике задоволення від спілкування. Історія науки та національно-патріотичне виховання на уроках фізики набувають в сучасних умовах дуже великого значення
Сонячне затемнення в Україні
В Україні затемнення буде видно у західних областях (включно з Житомирською областю, але без східної частини Чернівецької області), на півночі Вінниччини, Київщини, Чернігівщини та Сумщини.
У Києві затменення буде слабко помітним у північно-західній частині, зокрема в Пущі-Водиці, триватиме близько 16 хвилин із максимальною фазою 0,6 %, у районі залізничного вокзалу та Майдану Незалежності триватиме близько 6 хвилин при максимальній фазі 0,2%.
У центральних областях буде трохи виразнішим — у Житомирській, Хмельницькій та Чернігівській областях Місяць закриє Сонце на 2 %.
У західних регіонах явище буде помітнішим: у Тернопільській області максимальна фаза сягне 4 %, у Закарпатті — 6,2 %, а у Львівській області — 6,7 %.
Найбільше затемнення спостерігатиметься на північному заході Волині, неподалік польсько-білоруського кордону, де Сонце буде закрите Місяцем на 11 %, а загальна тривалість явища перевищить 1 годину 5 хвилин.
Затемнення відбуватиметься між 13:00 та 14:00 за київським часом
Оцінюваання результатів навчання
Фіксація поточного оцінювання, виведення та корегування семестрової і річної оцінки: розʼяснення
Як фіксувати поточне оцінювання, виводити й корегувати семестрову та річну оцінки? Це одні з тих запитань, які часто ставлять учителі.
https://znayshov.com/News/Details/fiksatsiia_potochnoho_otsiniuvannia_vyvedennia_ta_korehuvannia_semestrovoi_i_richnoi_otsinky_roziasnennia
Нове Положення про оліміпадний та турнірний рух
«Влітку 2023-го Міністерство освіти й науки України передало функції організації й проведення фінальних етапів Всеукраїнських олімпіад і турнірів Національному центру “Мала академія наук України” як закладу державного рівня, що організовує наймасштабніші інтелектуальні змагання для дітей. Минулого сезону МАН провела 18 Всеукраїнських учнівських олімпіад (IV етап), з яких 15 — офлайн, а також 4 фінальні етапи Всеукраїнських учнівських турнірів. До фінальних змагань долучилося 1643 учасники», — підсумував президент Малої академії наук Станіслав Довгий.
«Ми не лише підтримуємо талановитих школярів, а й створюємо умови, за яких кожен може проявити свої здібності. Олімпіади — це не лише змагання, а й шлях до розвитку критичного мислення, наукової допитливості та майбутнього професійного успіху наших дітей, а отже, й розвитку країни», — зазначив міністр освіти і науки України Оксен Лісовий.
Нове Положення про олімпіадний та турнірний рух чіткіше визначає ролі всіх учасників, удосконалює всі процедури, поліпшує координацію та розширює можливості для учасників.
«Нове положення ми створювали разом із тими, хто знає олімпіадний рух зсередини — досвідченими членами журі, методистами та організаторами. Для нас було важливо не просто вирішити проблемні питання, а змінити застарілі підходи та створити якомога більше стимулів для розкриття потенціалу учнів і учениць. Ми прагнемо обʼєднати учасників у міцну спільноту навколо олімпіадного й турнірного руху та забезпечити їй належну всебічну підтримку», — додав Євген Кудрявець, перший заступник міністра освіти і науки України.
Ключові зміни в новому Положенні про олімпіадний та турнірний рух
1. Всеукраїнські олімпіади відбуватимуться в 3 етапи:
І етап — місцевий, з відкритою реєстрацією для всіх охочих;
II етап — обласний + учасники з-за кордону + учні наукових ліцеїв;
III етап — державний + переможці закордонного округу + учні УФМЛ (в олімпіадах з математики, астрономії, фізики).
2. Більше можливостей для залучення нових талантів:
- можливість самовисування на I (місцевий) етап олімпіади, без посередництва школи чи вчителів;
- доступність олімпіад і турнірів для дітей з ООП(особливими освітніми потребами);
- можливість участі українських учнів з-за кордону: такі учні приєднуватимуться до II етапу олімпіади й писатимуть її дистанційно, з дотриманням заходів для академічної доброчесності;
- системна підготовка учнівського олімпіадного резерву(школи, навчальні збори, відбіркові та тренувальні збори);
- доступність для учнів наукових ліцеїв участі в II етапі, а для учнів Українського фізико-математичного ліцею КНУ імені Тараса Шевченка (УФМЛ) — у III етапі олімпіад з математики, фізики, астрономії.
3. Рівні умови участі та справедливість.
- На II (обласному) етапі учасники з усіх областей матимуть однакові завдання.
- Чітко визначено роль журі та предметно-методичної комісії; персональна відповідальність за передчасне розголошення завдань.
- Алгоритм уникнення конфлікту інтересів.
4. Більше шансів пройти на III етап олімпіади завдяки оновленій системі рейтингів.
Тепер склад учасників III етапу формуватиметься з двох частин:
Регіональний склад команди (РСК) — визначається за індивідуальним регіональним рейтингом,
який враховує результати виступів усіх учасників команди за останні два
роки. За кожен отриманий диплом нараховуються рейтингові бали:
І місце — +5 балів;
II місце — +3 бали;
III місце — +1 бал.
Додатковий склад команди (ДСК)— формується за всеукраїнським рейтингом серед учасників II етапу. Цей рейтинг складають окремо для кожного класу, впорядковуючи учасників за кількістю балів — від найбільшого до найменшого.
Кількість учасників додаткового складу команди у межах кожного класу
визначається як різниця між граничною кількістю в 48 учасників на
відповідний клас та кількістю учнів цього класу, що вже визначені в РСК.
Тож у ДСК можуть потрапити ті учні, які набрали найбільше балів у
своєму класі по Україні, але не були включені до регіонального складу.
Ця система дає змогу більшій кількості учнів узяти участь у фінальних
змаганнях, навіть якщо вони не стали переможцями обласного етапу, але
показали високі результати у всеукраїнському рейтингу. Таким чином
підвищено доступність олімпіад для понад 30–40 % учнів.
5. Нова STEM-олімпіада
На заміну інтернет-олімпіадам тепер буде STEM-олімпіада: інтелектуальне
змагання з дисциплін природничої, математичної, технологічної та
інформатичної освітніх галузей серед учнів 9–11 класів шкіл та
профтехів, що матиме 2 етапи: очний і заочний. Ця олімпіада
стимулюватиме розвиток учнівських компетенцій, що є ключовими для
майбутніх фахівців у науці та технологіях.
6. Якісна підготовка до міжнародних змагань
- Відбіркові збори проводять із метою формування команд учнів з-поміж переможців III етапу для участі в міжнародних олімпіадах. Кількість учасників, які проходять на відбіркові збори, визначається за формулою: кількість учасників відповідно до правил міжнародного змагання × 3. Так більше учнів матимуть змогу тренуватися перед змаганнями та вдосконалювати свої навички.
- Тренувальні збори — підготовка переможців відбіркових зборів до міжнародних змагань, що організовує Національний центр «Мала академія наук України».
7. Поліпшення організації олімпіадного і турнірного руху, якісний супровід на кожному етапі, ефективна координація.
- Відповідальним органом за координацію олімпіад визначено Національний центр «Мала академія наук України» — профільну загальнодержавну інституцію, що вже зарекомендувала себе як ефективна в роботі з обдарованою молоддю. Це суттєво посилить організацію олімпіадного руху, забезпечить якісний супровід на кожному етапі. Ба більше, МАНУ забезпечуватиме централізовану й профільну координацію та підготовку до міжнародних змагань, що допоможе підвищити результати наших учнів на міжнародній арені.
- Координатори (національні та регіональні) забезпечуватимуть організаційно-методичний супровід олімпіади за предметами й підтримку учасників.
- Також злагодженій роботі будуть сприяти оргкомітети, журі, предметно-методичні комісії, що відповідатимуть за формування завдань і рейтингів, та експерти-консультанти, що надаватимуть допомогу, зокрема в питаннях апеляції.
Оновлене Положення набирає чинності з 1 червня 2025 року.
Семінар 11 березня від видавництва "РАНОК"
Зі святом весни, краси, жіночності!
Шановні жінки!
Весна — це відродження життя у природі, перше тепло, квіти. Нехай краса природи надихає, а весна символізує початок чогось дуже бажаного і прекрасного у вашому житті! Нехай на ваших обличчях сяє усмішка, а життя буде щедрим на подарунки, приємні сюрпризи та яскраві емоції!
Захід 4 березня
Шановні колеги!
Інформуємо, що 04.03.2025 о 16-30 в режимі відеоконференції на платформі Zoom відбудеться заняття «Школи дистанційного навчання для вчителів фізики» за темою «Особливості викладання фізики в умовах НУШ». Спікер заняття – Божинова Фаїна Яківна, учителька фізики комунального закладу «Харківський ліцей № 46 Харківської міської ради», учитель-методист, відмінник освіти України.
Підключитися до заняття
можна за посиланням:в телефонограмі та на вайбері
Сонячне затемнення 29 березня 2025 року
Сонячне затемнення, яке буде видно з території України, відбудеться 29 березня 2025 року. Воно розпочнеться у другій половині дня та триватиме близько двох годин. Однак у різних регіонах країни ступінь затемнення відрізнятиметься.
Спостереження за сонячним затемненням без належного захисту може серйозно зашкодити зору. Ось кілька важливих рекомендацій:
- Спеціальні сонячні окуляри. Використовуйте сертифіковані захисні окуляри, які мають спеціальні фільтри для блокування ультрафіолетового та інфрачервоного випромінювання.
- Захисне скло. Можна використовувати зварювальне скло з рівнем захисту не менше 14.
- Проекційні методи. Один із безпечних способів спостереження — це проєкція зображення Сонця через отвір на білий аркуш паперу.
- Телескопи та біноклі. Використовувати ці прилади без спеціальних сонячних фільтрів небезпечно для очей.
Підсумки ІІІ (обласного) етапу Всеукраїнської учнівської оліміпади з фізики
Шевченківський район Харкова
Вітаємо переможців, бажаємо успіху на Всеукраїнській оліміпаді!
Вітаємо переможців! Бажаємо успіхів на IV етапі олімпіади!
Цікаві семінари від ХНУРЕ для підвищення кваліфікації вчителів
Розкла+A3+A1:G8+A1:G7+A1:G8+A1:G7+A1:G8+A1:G9+A3+A1:G8+A1:G12+A1:G11+A+A1:G8 | ||||||
Дата | Час | Кафедра | Назва семінару | Короткий опис | Відповідальний | Посилання на зустріч |
14.02. | 17:00 | ШІ | Світ ШІ: практичне використання сервісів на основі алгоритмі ШІ | Практичні аспекти використання сервісів основаних на алгоритмах ШІ. | Водяницький Дмитро | https://meet.google.com/dpb-jxqc-trw |
28.02 | 17:00 | IНФ | Організація навчальних проектів за допомогою хмарних сервісів | Основи роботи GitHub та Notion. Створення спільного Диску | Тітова О.В. olena.titova@nure.ua, Олег Кобилін | https://meet.google.com/dpb-jxqc-trw |
14.03 | 17:00 | ПЕЕА | Впровадження STEM-освіти у шкільну програму | Розробка освітніх проєктів із використанням одноплатних комп’ютерів. Розвиток критичного мислення, інженерного підходу до вирішення проблем та підготовці учнів до викликів сучасного світу. Для підвищення кваліфікації вчителів Інформатики, Математики | Галкін П.В.pavlo.halkin@nure.ua | https://meet.google.com/xuh-bowq-wuo |
11.04 | 17:00 | ПМ | Використання мультимедійних дошок. | Огляд основних мультимедійних дошок, аналіз сильних та слабких сторін. | Гвоздєв М.І. | https://meet.google.com/oug-kvsu-cnq |
25.04 | 17:00 | СТ | Чистий інфопростір | Аналіз контенту з інтернет-джерел. Критерії визначення фейків та роботи ШІ. | Калайда Н.С., nadiia.kalaida@nure.ua | https://meet.google.com/pjd-ygyu-zkx |
16.05 | 17:00 | ІУС | Покер планування для оцінки задач проєкту | Ознайомлення сучасних методів оцінки задач проєкту | Цвіркун О.А. oleksandr.tsvirkun@nure.ua +380664391877 | meet.google.com/apq-bpwr-ezr |
Парад планет
Сьогодні ввечері шість планет Сонячної системи утворять на нічному небі так званий парад планет. Протягом січня та лютого Венеру, Марс, Юпітер, Сатурн, Уран і Нептун можна буде побачити на небі у формі довгої дуги. Усі ці планети буде видно неозброєним оком.
"Увесь місяць після настання темряви ви побачите Венеру і Сатурн на південному заході протягом перших кількох годин, тоді як Юпітер яскраво світить високо над головою, а Марс сходить на сході. Уран і Нептун теж є там, технічно, але вони не виглядають як "яскраві планети", - пояснив Престон Дайчес із NASA у відеопосібнику зі спостереження за зірками.